Jak uspořádat interaktivní online workshop

Z vlastních zkušeností víme, že když lidé mají možnost věci sami osahat a vyzkoušet, lépe si je zapamatují, a učení bude možná dokonce zábava. Předání některých dovedností by zkrátka nemělo zůstat jen u „frontálního útoku“ v podobě přednášky. Jak ale vyřešit interaktivitu workshopu, když se nemáte možnost naživo setkat? Existuje řada nástrojů, která vám tento zdánlivě nelehký úkol usnadní. V minulém článku jsme vám představili několik nástrojů, které vám umožní uspořádat live stream nebo video konferenci. Teď vám ukážeme další, které přidají vaší online přednášce nebo workshopu interaktivní rozměr.

Rozdělte účastníky do pracovních skupin

Některé užitečné funkce jsou již součástí nástrojů pro video konference. Zoom například dokáže účastníky rozřadit do menších skupin, ve kterých mohou diskutovat na zadané téma, sdílet své zkušenosti nebo společně vypracovávat úkoly.

Pracujte s interaktivními flipcharty

Při fyzickém workshopu se často využívají flipcharty s „lepíky“, které slouží jako vizualizace probíraného tématu. Účastníci na ně mohou připisovat své myšlenky nebo sdružovat „lepíky“ do kategorií. Existuje řada šikovných programů, které to umí i v online podobě – my nejraději používáme Miro nebo Mural. Pomocí nich si může každý účastník v prohlížeči otevřít společný flipchart a spolupracovat s ostatními na tvorbě obsahu

Vytvářejte vědomostní kvízy a dotazníky

Vytvořte pro účastníky workshopu kvíz ověřující získané znalosti, nebo je vyzvěte k vyplnění dotazníku. V jednodušší formě vám to umožní Google forms, propracovanějšími placenými nástroji jsou třeba Typeform nebo SurveyMonkey. Dovolí vám vytvářet vědomostní kvízy, zjišťovat očekávání účastníků či získávat zpětnou vazbu na váš workshop.

Zeptejte se anketou

Při online konferenci může být pro moderátora oříšek i obyčejné hlasování publika. Buďte si však jistí, že pokud je něco možné v offline světě, existuje na to i online nástroj s daleko širšími možnostmi. „QA“ nástroje, jako je třeba Mentimeter nebo Slido, vám umožní snadnou a efektivní komunikaci s vašimi diváky, kteří z několika možností vybírají odpovědi na vámi zadané otázky. Jejich hlavní výhodou je okamžitý grafický výstup, na který přednášející může snadno navázat. Můžete třeba zjistit, jakou mají vaši posluchači náladu nebo jestli mají s tématem workshopu zkušenosti.

Uchovávejte informace na jednom místě

Studijní materiály lze sdružovat do „interních wikipedií“. Můžete do nich přidávat jak organizační informace o workshopu, tak užitečné materiály k prostudování, které účastníkům poskytnete před workshopem nebo po něm jako připomínku. Nabízí se nástroje jako Notion, Slite nebo Confluence

A co dál?

Možná už máte představu, které nástroje vám pomohou vyšperkovat váš workshop k dokonalosti. Teď už jen zajistit, aby vše fungovalo, jak má! 

Jak zajistit hladký průběh workshopu?

  • Nepodceňujte přípravu – dopředu si natrénujte práci s online nástroji, abyste za chodu nezjišťovali, jak fungují
  • Vytvořte technický tým, který se bude starat o jakékoli technické potíže, které se mohou objevit během přenosu 
  • Věnujte několik minut z workshopu tomu, aby si účastníci vyzkoušeli a osahali programy, se kterými budou pracovat – v ideálním případě to začleňte do jednodušších aktivit 
  • Ujistěte se, že máte dobré internetové připojení a vybavte se kvalitní webkamerou a mikrofonem 

Jaké vybavení potřebujete? 

Aby vše proběhlo, jak má, je důležité dopředu myslet na kvalitu přenosu. K tomu potřebujete stabilní internetové připojení, výkonný počítač, streamovací kameru a kvalitní mikrofon. Myslete ale také na dobré světlo a klidné prostředí. Pokud pořádáte firemní nebo komerční workshop, je dobrý nápad využít pro streamování služby profesionálního studia.

Naše Studio nabízí:

  • notebook HP Spectre Ultrabook
  • Full HD streamovací kameru Logitech C922 Pro Stream
  • mikrofon Blue Yeti Nano

Pokud se pořádání workshopů stále trochu bojíte, neváhejte nám napsat o pomoc. Rádi vám pomůžeme, aby se o vašem workshopu dozvědělo co nejvíce lidí a aby proběhl bez technických obtíží. Kromě zajištění studia a techniky vám rádi poradíme i s výběrem vhodných nástrojů a s propagací.

Jste připraveni se do toho pustit?

Rezervace

    Chci pronajmout ke studiu také zázemí.
    Vím přesné datum a čas pronájmu studia.

    Máte zájem o komplexní digitální řešení
    pro váš projekt? Podívejte se na náš web.