Co je to podcast? Propadněte mu i vy!

Fenomén podcastů v posledních letech zaplavil internet. Pozornost mu věnují nejen fanoušci nových formátů, ale i široká veřejnost. Podle webu ceskepodcasty.cz je v Česku momentálně aktivních přes 500 podcastů a stále přibývá jak tvůrců, tak posluchačů, kteří na ně nedají dopustit. 

Co vlastně podcast je? 

Pokud nevíte, co podcast je, můžete si ho představit podobně jako rádio s předem nahranými epizodami na vámi vybraná témata. Autoři podcastů předávají obsah skrze zvukové nahrávky, které umísťují na svůj kanál. Ten pak můžete vy, jako posluchač, odebírat na svém smartphonu nebo počítači a poslouchat kdykoli budete mít chuť. 

Mnohem víc než jen rádio

Na rozdíl od rádia jsou nahrávky postprodukčně upravované a koncipované tak, aby posluchače bavily od začátku až do konce. Každý tvůrce se snaží jít svou vlastní cestou, a tak mají posluchači na výběr z nejrůznějších témat i formátů. Na české scéně najdeme podcasty:

 • Různé délky – může jít o několikaminutový komentář nebo tříhodinový rozhovor
 • Různého formátu – od komentářů aktuálního dění přes rozhovory se zajímavými lidmi až po dialog dvou tvůrců na téma, do kterého jsou zapálení
 • Různé frekvence – některé podcasty vychází jednou za půl roku, některé třeba každý týden

Kde podcasty najít?

Poslouchat a odebírat své oblíbené podcasty můžete skrze různé platformy. Pokud jste majitelem IPhonu, můžete využít aplikaci Apple Podcasts, pro uživatele Androidu je tu Google Podcasts. Mnoho podcastů najdete také na Spotify nebo na stránkách Českého rozhlasu

Poslouchejte kdekoli a kdykoli

Podcasty můžete poslouchat na svém smartphonu nebo počítači, a to buď online, nebo si je můžete uložit k offline poslechu. Google a Apple Podcasts tuto možnost poskytují zdarma, pro uživatele Spotify je k dispozici se službou Premium. Výhodou těchto platforem je, že si automaticky pamatují, jakou část podcastu jste již slyšeli, a tak můžete při dalším poslechu navázat rovnou tam, kde jste přestali.

Vybere si každý!

Jak se v množství podcastů neztratit a najít ten, který vás bude bavit svou formou i obsahem? Thepodcasthost.com se posluchačů zeptal, jak nejčastěji vyhledávají nové podcasty!

 • 40 % posluchačů hledá nové podcasty přímo na platformě, kde podcasty poslouchají (např. Spotify nebo Google Podcasts)
 • 18 % posluchačů se nechává inspirovat oblíbenými podcasty svých známých, se kterými sdílí stejné zájmy
 • 15 % posluchačů se ptá online komunity na svých sociálních sítích

Na vyhledávání podcastů v češtině vyzkoušejte stránku ceskepodcasty.cz, která umožňuje filtrovat podcasty podle jednotlivých témat. Sdílejte své oblíbené podcasty na svých sociálních sítích a ptejte se ostatních na jejich tipy – inspirace na kvalitní podcasty není nikdy dost! 

Proč podcasty poslouchat?

Už víte, co podcast je a možná dokonce máte představu, po jakém typu podcastů byste jako posluchači chtěli sáhnout. Proč ale dát přednost podcastu před množstvím formátů, které poskytují obsah i s vizuální stránkou?

 • Větší množství obsahu – spousta kvalitních českých tvůrců dnes přechází na tvorbu podcastu. Bez natáčení videa je jejich tvorba mnohem snazší a dokážou jich tak vytvořit mnohem více. A to znamená daleko větší množství obsahu pro posluchače! 
 • Můžete poslouchat odkudkoli – poslech podcastů dokáže zpříjemnit čas strávený v dopravních prostředcích, ve frontách nebo třeba při úklidu či vaření. Můžete si poslechem zpestřit činnosti, u kterých není možné sledovat vizuální obsah.
 • Trénink představivosti – možná jste si všimli, že čtení knížky někdy přinese hlubší zážitek než sledování filmu. Je to mimo jiné tím, že přitom zapojujeme naši představivost, vytváříme si k obsahu vlastní vztah a lépe si ho pamatujeme. Něco podobného se děje i při poslechu vypravovacích podcastů!
 • Odpočinek pro oči – každý den jsme vystaveni obrovskému množství zrakových podnětů. Podcasty nabízí příjemnou možnost zábavy, během které mohou naše oči odpočívat. 

Zvažujete založení vlastního podcastu?

Pokud se vám formát podcastů líbí a myslíte si, že máte ostatním co říci, pak pro vás máme skvělou zprávu. Pro založení podcastu je teď nejlepší čas! Posluchačů vyhledávajících kvalitní obsah přibývá každým dnem a pokud přijdete s originálním konceptem nebo tématem, máte velkou šanci uspět. 

Pro začátek si přečtěte 6 kroků, jak založit vlastní podcast. Rádi vám poskytneme studio i špičkovou nahrávací techniku a pomůžeme vám i s postprodukcí. Pokud pomýšlíte nad nastartováním vlastní tvorby, nebojte se na nás obrátit s jakýmikoliv dotazy. A třeba se jednou uvidíme u nás ve studiu!

Jste připraveni se do toho pustit?

Rezervace

  Chci pronajmout ke studiu také zázemí.
  Vím přesné datum a čas pronájmu studia.

  Máte zájem o komplexní digitální řešení
  pro váš projekt? Podívejte se na náš web.