5 kroků k natočení úspěšné online přednášky

Učit druhé přes internet. Možnost, kterou nyní oceňujeme více než kdy jindy. Online videa se hodí ke zdokonalení komunikace se zákazníkem (třeba natočením unboxingu produktů), ale mohou být i plnohodnotnou náhradou za přednášku „naživo”. Věřte, že tvorba online videí pro vás nemusí být strašákem. Když nepodceníte žádný z důležitých kroků, ušetříte si práci do budoucna a vaši diváci získají materiál, ke kterému se budou rádi vracet.

Ukážeme vám v 5 krocích, jak na to!

 

1. Vyberte formát přednášky

Rozhodujete se mezi tvorbou online videa a uspořádáním livestreamu? Zvažte, co je vaším cílem a podle toho zvolte vhodný formát. Nespornou výhodou livestreamu je možnost okamžitě odpovědět na otázky a vyvolat přínosnou diskuzi. Existuje ale i řada důvodů, proč se rozhodnout právě pro natočení online videa:

 • Profesionalita – příprava videa poskytuje možnost vystřihnout nepovedené části, přidat zvuky, nahrávky nebo grafické materiály a sestříhat video tak, abyste co nejefektněji předali informace, které potřebujete. S tím vám rádi pomůžeme v rámci našich doplňkových služeb.
 • Opakované použití – pokud chcete přednášku využít opakovaně nebo si ji budou diváci pouštět v různých časech, je vždy lepší vytvořit online video než nahrát lekci z livestreamu. Zatímco při tvorbě online videa můžete oslovovat přímo diváka, u livestreamu mluvíte k obecenstvu, které je momentálně připojeno. Výzkumy ukazují, že diváci, kteří sledují záznam livestreamu, se cítí nezúčastnění a udrží pozornost kratší dobu.
 • Komfort – pokud s online videi začínáte a jste v rozpacích z mluvení do kamery, jistě vám pomůže vědomí, že můžete kdykoli vymazat chyby a video zpětně upravit. 

 

2. Zvolte jednotné téma 

Řiďte se pravidlem „jedna přednáška – jedno téma“. Může se stát, že se v budoucnu změní struktura vašeho kurzu nebo budete chtít někomu zaslat video na dané téma. Raději proto vytvořte více kratších videí věnujících se jednotlivým okruhům. Jednak zvýšíte pravděpodobnost, že v budoucnu nebude potřeba video editovat, a zároveň usnadníte práci studentům, kteří se budou chtít k tématu vrátit.

 

3. Vytvořte jasnou strukturu

Pokuste se téma vaší online přednášky rozdělit na podtémata a podle nich navrhnout její strukturu. Tu pak představte v úvodu videa, aby diváci věděli, co je čeká a dokázali se v nahrávce orientovat. Důkladná příprava struktury je důležitá hned z několika důvodů:

 • Pomůže vám držet se tématu a vaše video tak bude kratší a poutavější.
 • Zajistí, že nic nevynecháte.
 • Dovolí studentům vrátit se k podtématům, která si chtějí zopakovat.
 • Udrží pozornost diváků, kteří budou vědět, jak velkou část přednášky mají již za sebou a co je ještě čeká.

 

4. Předávejte informace efektivně

Zamyslete se, jak nejlépe můžete vašemu publiku informace sdělit. Můžete použít textové materiály, vizualizace, výklad nebo si přizvat zajímavého hosta. Nemá smysl předčítat dlouhé texty, když můžete jednoduše zaslat divákům dokument, který si před zhlédnutím videa nastudují. K předání informací skvěle fungují grafy nebo ilustrace doplněné o slovní výklad.  Dbejte, abyste nenutili diváky v jeden moment číst i poslouchat – to lidský mozek nedovede. Vždy se zamyslete, na co se má divák v daný moment soustředit a přizpůsobte tomu formu předání obsahu.

 

5. Upravte video k dokonalosti

Přidejte grafy, ilustrace nebo zvuk. Nebojte se znovu nahrát nebo úplně vynechat části, které se přímo netýkají tématu. Vaše prezentace tak bude poutavější a efektivnější. S postprodukcí vám rádi pomůžeme v rámci doplňkových služeb. Ale pamatujte – není nutné stříhat a upravovat drobné nedokonalosti za každou cenu – díky nim je bude vaše video osobité, což vaši diváci jistě ocení.

Úspěch online přednášky nezáleží jen na obsahu, důležitá je i kvalita samotného videa. Proto nabízíme i pro tyto účely k pronájmu naše profesionální studio se špičkovou výbavou. Advertia Studio je vybaveno fotoaparátem Canon EOS 6D Mark II a sekundární kamerou Cannon EOS 600. Můžete tak natáčet až dva statické úhly zároveň a tím oživit vaše video. V případě zájmu lze využít i akční kameru Yi 4k, která zachytí detaily a video tak bude zase o něco dynamičtější. Samozřejmě k němu nechybí ani stabilizátor DJI Osmo pro natočení stabilních a vysoce kvalitních videí. Rádi vám pomůžeme také s nahráním videa na YouTube (lze nastavit jako veřejné či soukromé) i s optimalizací vašeho kanálu. 

Podívejte se, jaké služby nabízíme a domluvme si nezávaznou konzultaci.

Jste připraveni se do toho pustit?

Rezervace

  Chci pronajmout ke studiu také zázemí.
  Vím přesné datum a čas pronájmu studia.

  Máte zájem o komplexní digitální řešení
  pro váš projekt? Podívejte se na náš web.