Menu
blog

Co je Clubhouse a jak funguje? Aneb první večer strávený v „růmkách“.

5 min read
Novinky | advertia digital | Honza Borýsek

Honza Borýsek

V posledních dnech Česko začalo objevovat Clubhouse. Jedná se o novou a nutno dodat, že poměrně mysteriozní sociální síť přístupnou ”zatím’’ jen pro vyvolené, kteří obdrží pozvánku. Pro ty, co na ni teprve čekají, jsem sepsal krátký brief toho, co vás na Clubhouse čeká a jaké máte mít od této sociální sítě očekávání.

Pojďme si nejprve Clubhouse představit. Jedná se o novou chatovací aplikaci, kde člověk komunikuje prostřednictvím svého hlasu. V jednoduchosti tedy něco jako “konferenční telefonát”. Uživatelům umožňuje říci doslova cokoli je zrovna napadne, a to zcela bez cenzury. Nic se nikam nenahrává. Když se pokusíte rozhovor nahrávat skrze nahrávání obrazovky, aplikace se zastaví. Nicméně těžko říct, jestli náhodou nenahrává samotný Clubhouse …

Už v době, kdy měl Clubhouse 1500 uživatelů, byla jeho hodnota odhadována na 100M dolarů. Dnes má tato aplikace exponenciální růst a čítá přes 600 tisíc uživatelů, včetně Oprah, Jareda Leta nebo Draka.

Uživatelé se mohou připojovat do nejrůznějších skupin podle jejich zájmů a koníčků. V těchto skupinách jsou odděleně diskutéři a posluchači. Ti mohou případně vstoupit do diskuze poté, co jim je přidělené slovo. Těchto skupin je nekonečné množství a aplikace je nazývá “room” (česky pokoj). Mezi českými uživateli se proto rychle ustálil výraz “růmky”.

Stejně jako na jiných sociálních sítích je možné hledat jiné uživatele a navzájem se propojovat (followovat). S růstem sledujících se vám začnou přímo nabízet skupinové konverzace, ve kterých je nějaký z nich. Vidíte přehled právě probíhajících diskuzí, který vypadá jako televizní program a je už jen na vás, kam se chcete připojit. Aplikace je zatím pouze pro iPhone.

Když se člověk dostane do konkrétní relace, vidí vedle názvu zároveň i diskutující. Následně je vidět i přehled všech posluchačů. Dnes se na skupinách pohybuje kolem 50-100 lidí a vždy kolem 10 diskutujících. Člověk se může z publika přihlásit ke slovu a po schválení adminem dané skupiny se může přidat mezi diskutující.

Stejně jako jsme zvyklí z online video-callů, je možné přes tlačítko “mute” (vypnout zvuk) pouze poslouchat ostatní, “unmute” pak, když chcete začít mluvit. V některých konverzacích se navíc toto tlačítko používá, když chcete “zatleskat”, tlačítko totiž ve skupinové konverzaci bliká. Pojďme se raději podívat, co se na Clubhouse dělo, ať vám lépe přiblížím celé fungování. Hned v první skupině jsem se výborně bavil:

🇨🇿 Clubhouse už není co býval
Skupina, kterou moderoval David Grudl s Barborou Balášovou. Diskutovali se nejrůznější témata, párkrát jsem se do konverzace i přidal. Zajímavé bylo slyšet, že před pár dny na Clubhouse opravdu nikdo nebyl. Dneska večer se do skupiny připojilo přes sto lidí, mezi nimi například influenceři Kovy, Johny Machette nebo Janek Rubeš. Vzhledem k tomu, že mezi námi bylo poměrně dost lidí se zájmem o marketing, přesunuli jsme se po této relaci do další skupiny.

🇨🇿 Marketing ve středu dění
Skupina, ve které se potkalo dost lidí a poměrně vášnivě jsme diskutovali marketing, agentury, nábor, týmovou práci, ideální kombinace talentů, interní tým vs. agentura. Pro mě velmi relevantní a zajímavá diskuze, do které jsem rád přispíval. Relace byla svižná, asi na 30 minut. Řekl jsem si, že zkusím ještě jednu další.

🇨🇿 Média ve 2021: Kde, jak a proč čtete zprávy
Poslední skupina, do které jsem se připojil jsou „Média ve 2021“, kterou organizuje tým CzechCrunch. Zatím poslouchám, ale asi se později do konverzace připojím. Diskutují totiž celkově obor médií, hodnotu článků a reklamy, jaké jsou férové ceny. Velmi zajímavá a na úrovni konverzace. Diskuze plná super názorů ze všech třech stran – média / PR agentury / klienti.

Závěrem lze říci, že tajemná mlha, kterou je Clubhouse zahalen, nabízí v tuto chvíli pro uživatele opravdu zajímavé a inspirativní diskuze, o kterých si uživatelé Facebooku a dokonce i Linkedinu mohou jen zdát. Otázkou ale zůstává, jak rychle se bude komunita uživatelů rozšiřovat, kdo z uživatelů ji jen ochutná a pro koho bude tato síť dlouhodobě zajímavá. Na odpovědi si budeme muset ještě chvíli počkat.

A slyšíme se na Clubhouse!

Snaží se Facebook okopírovat Clubhouse? Zoot znovu expanduje do zahraničí a Rohlík plánuje doručování pomocí elektrokol

4 min read

Globus plánuje vybudovat síť výdejních míst Globus bude stavět u každé ze svých 15 poboček výdejnu. Důvodem k tomuto kroku je posílení pozice v e-commerce. Bude určitě zajímavé sledovat, jaký vliv bude tato novinka na e-commerce Globusu mít, protože současné pobočky jsou stavěny vždy na okrajích měst. Tím pádem jediná výhoda výdejny bude potenciální ušetření […]

Novinky | advertia digital | Martin Chovanec

Martin Chovanec

Novinky | advertia digital | Co je Clubhouse a jak funguje? Aneb první večer strávený v „růmkách“. image

Jak dostat kampaň za víkend všude a zadarmo aneb "Dezinformace v očkování" od Anny Šulc a Jakuba Gulaba

3 min read

Anna Šulc a Jakub Gulab na sebe strhli opravdu nevídanou lavinu publicity. Za podobnou mediální bouři by se nemusel stydět ani legendární Kazma Kazmitch. To, co stojí marketingová oddělení společností horentní sumy, zvládli během jednoho víkendu s téměř nulovými náklady. A dost možná splnili víc, než měli původně v plánu. Začalo to jako nevinná snaha o pomoc […]

Novinky | advertia digital | Veronika Vénosová

Veronika Vénosová

Novinky | advertia digital | Co je Clubhouse a jak funguje? Aneb první večer strávený v „růmkách“. image

Co je Clubhouse a jak funguje? Aneb první večer strávený v "růmkách".

5 min read

V posledních dnech Česko začalo objevovat Clubhouse. Jedná se o novou a nutno dodat, že poměrně mysteriozní sociální síť přístupnou ”zatím’’ jen pro vyvolené, kteří obdrží pozvánku. Pro ty, co na ni teprve čekají, jsem sepsal krátký brief toho, co vás na Clubhouse čeká a jaké máte mít od této sociální sítě očekávání. Pojďme si nejprve […]

Novinky | advertia digital | Honza Borýsek

Honza Borýsek

Novinky | advertia digital | Co je Clubhouse a jak funguje? Aneb první večer strávený v „růmkách“. image

Nepropásněte něco. Přihlásit k odběru

Poptat agenturu

Jste připraveni využít svůj plný digitální potenciál? Skvělé, pojďme na to.