Menu

Kryptoměny jsou zpět a silnější než kdy dřív! Koupit nebo ne?

min read

Už to tu bylo několikrát – padají kryptoměny, něco si přej! Jednou jejich hodnota roste, podruhé zase klesá. Nicméně jistou budoucnost už mají. Jejich hodnota v posledních měsících navíc neustále roste a proto si jich svět i média více všímají. Otázkou ovšem zůstává, co se stane dřív:

A. Kryptoměnová bublina zase na chvíli praskne, jako v roce 2018.
B. Dřív než praskne, dojde k adopci kryptoměn. Stanou se měnou.

Když se řekne KRYPTOMĚNY, v hlavě mám desítky asociací. Oběhl jsem si proto náš tým v advertia digital a zjišťoval, jaké asociace se každé/mu z nich na toto slovo vážou.

Asociace krásně ukazují, co v dnešní době společnost o kryptoměnách ví a o čem média píšou. Pojďme si je společně postupně projít a zamyslet se nad nimi. Hezky od začátku.

~

Tým říká:

BLOCKCHAIN, SVOBODA, DECENTRALIZACE

Kryptoměny jsou “peníze”, které mají pouze digitální podobu, jako např. fotka v telefonu. Jejich transakce se navíc zanáší na tzv. Blockchain [blokčejn] a díky asymetrickému šifrování digitálních podpisů jednotlivých digitálních převodů vytváří neuronovou síť těchto transakcí.

Ale dost formální teorie. Představte si blockchain jako decentralizovaný a naprosto transparentní systém plný malých článků (blocks), které evidují veškeré pohyby každého coinu (jednotky měny) nebo jeho části. Platba kryptoměnou je v dnešní době nejsvobodnějším druhem transakce, která nezahrnuje žádnou třetí stranu jako jsou banky (při platbě kartou či účtem) nebo stát (při použití hotovosti), null.

Důležité je říci, že se jedná i o dosud nejjednodušší způsob plateb bez ohledu na hranice jednotlivých států. S tím je ovšem spojená i určitá anonymita. Osobně si proto myslím, že je jen otázkou času, až široká veřejnost pochopí, že toto je vstupenka do budoucnosti.

~

Tým říká:

BITCOIN

Největší, nejznámější a hlavně první krypto coin. Je zajímavé, že do dnešního dne není známo, kdo tento coin vytvořil. Autorem je totiž “Satoshi Nakamoto”, o jehož existenci nejsou žádné záznamy. Jako u většiny kryptoměn je i její počet omezený. To je jeden z hlavních argumentů této kryptoměny = její cena půjde do budoucna jen nahoru.

Pojďme se podívat na cenu Bitcoinu, která odráží zájem o tuto kryptoměnu:

Kryptoměny měly první velký nájezd v roce 2018. Svět a zejména korporace na tuto novinku ovšem nebyli připraveni, příběh proto rychle a smutně skončil. Říká se, že korporacím trvá implementace novinek minimálně 2 roky – to by tak vycházelo, ne? Zároveň je svět mnohem propojenější než několik let nazpět a “skupinové investování” začíná být cítit.

~

Tým říká:

DOGECOIN A ALTCOINY

Nejviditelnější skupinové investování můžeme pozorovat u měny Dogecoin, kterou podporuje Elon Musk, Snoop Dogg nebo miliardář Mark Cuban a jejíž hodnota se za poslední rok dostala na 120 násobek. To je ovšem velká neznámá celého trhu, které fandím.

(dva coiny v jednom)

Důležité je ovšem zmínit, že kryptoměny, které v roce 2016 – 2018 patřily mezi ty silné, jsou stále v topu. Patří mezi ně například Ethereum, Cardano, Litecoin, Tron, IOTA, Ripple, Stellar a Bitcoin Cash. To jsou ty, které jsem sledoval a které od roku 2018 zaznamenaly růst o stovky až tisíce procent.

Zde jsou hodnoty coinu a jejich zhodnocení jen za rok 2021:

Bitcoin = 55,203.91 USD (+91.93 %)
Ethereum = 2,576.67 USD (+365.83 %)
Cardano = 1.58 USD (+764.64 %)
Litecoin = 335.32 USD (+166.37 %)
Tron = 0.14 USD (+450.18 %)
IOTA = 2.08 USD (+593.78 %)
Ripple = 1.61 USD (+619.83 %)
Stellar = 0.64 USD (+401.65 %)
Bitcoin Cash = 1,464.22 USD (+315.18 %)

Jedním z nejžhavějších coinů dnešní doby je opravdu Dogecoin, který šel z necelého centu (prosinec 2020) až na neskutečný půl dollar a i nadále roste. V souvislosti s tím se zmiňují i nové další měny, které oproti němu mají silnější fundament – Chainlink, Polkadot nebo UniSwap, který funguje jako měna v rámci gamingových platforem.

Dogecoin = 0.57 USD (+12,195.05 %)
Binance Coin = 627.40 USD (+1.565,52 %)
Chainlink = 46.97 USD (+313.90 %) … vznikl v květnu 2020
Polkadot = 41.56 USD (+459.97 %) … vznikl v srpnu 2020
UniSwap = 40.54 USD (+871.94 %) … vznikl v říjnu 2020

~

Tým říká:

ETHEREUM A NFT

Dalším velkým tématem je kryptoměna Ethereum, která nabízí jeden z nejpropracovanějších blockchainů a i díky tomu získala velkou výhodu = stala se hlavním mediátorem tzv. NFTs = Non-fungible tokens (unikátní a nezaměnitelné tokeny). Spíš než definicí začněme příklady využití NFT:

NFT je digitální dílo nebo digitální informace uložená na NFT (tedy na blockchain), vlastnictví NFT (a jeho obsahu) je díky tomu často silnějším důkazem než samotné “vlastnictví”.

~

Tým říká:

BUDOUCNOST

Pro spoustu lidí je vstup do kryptosvěta jako vstup do nové, neregulované finanční doby. Pro minimálně stejnou spoustu lidí neznalost svádí ke strachu a nové doby se “bojí” i přesto, že se není čeho bát. Právě naopak.

Hypotéza:
Dokud budeme dál tisknout peníze, cena Bitcoinu (a alternativ) bude stoupat.

Závěr:
Hypotéza se jeví správná dlouhodobě, nicméně fluktuace je zcela jiné téma.

Co je důležité zmínit je fakt, že v roce 2021 má do kryptoměn zainvestováno zhruba 1 % lidí. A co teprve firmy? Pokud se tedy bavíme o dlouhodobém růstu (15-20 let), je na co se těšit.

Kromě samotného růstu jejich hodnoty se totiž nejspíše kryptoměny stanou běžnou součástí našich každodenních životů.

~

Kde začít?
Osobně jsem věrný už od roku 2017 platformě Binance, která je největší krypto burzou na světě a můžu se na ni spolehnout.

black and white lenovo laptop

Kdy začít?
Těžko říct. U některých investic si vyčítám, že jsem nakoupil za draho. Mnohem častěji se nejen já ale ocitnu v situaci, kdy „jsem měl nakoupit už tenkrát“. Velké propady u Bitcoinu (a tedy i u celého trhu) v příštích měsících nečekám, takže je to být u informací první a správně na ně reagovat.

A to, že krypto je krátkodobě jako horská dráha, to je fakt.

„Atmosféra je, byla příjemná … a čekáme, jak se to vyvine.“

Let’s talk about it all in 2031. Cheeeers!
Honza Borýsek

 | Honza Borýsek
Honza Borýsek

advertia digital named Top 2022 B2B Company by Clutch

1 min read

Today, we’re thrilled to announce that we’ve been recognized as a Clutch Leader in 2022. According to the ratings and reviews platform, we’re among the top B2B companies in the Czech Republic this year! #1 Top Advertising Agencies in the Czech Republic #1 Top Branding Agencies in the Czech Republic #1 Top Digital Agencies in […]

 | Westley Overcash

Westley Overcash

Leoš Mareš novým Jonem Snowem [Marketing News 11.4.2022]

5 min read

Po menší pauze se Marketing News vrací v plné síle! Dnes se společně podíváme na novou HBO kampaň s Leošem Marešem, nový nealko drink balený do papíru, a nebo také na novou funkci YouTube, kterou pro nás nejspíše chystá.  Tak pojďme na to! Na video se můžete podívat TADY. Česko vítězem na EXPO 2020 v […]

 | Nela Březinová

Nela Březinová

TOP informační appky podle nás [Marketing News 7.3.]

3 min read

Vítejte u dalšího dílu Marketing News. Dnes jsme probrali jaké české firmy pomáhají Ukrajině, koho sledovat, když vás zajímá aktuální dění, ale nechybí ani témata, která probíráme na týdenní bázi. Na video se můžete podívat TADY. Top informační zdroje Nevíte koho sledovat kvůli aktuálnímu dění? My pro vás máme top našich nejoblíbenějších informačních zdrojů – […]

 | Nela Březinová

Nela Březinová

Is your brand, project or campaign looking for fresh ideas with flawless execution?

Let's powwow!

+420 722 658 771 daniel.votruba@advertia.cz

REQUEST A CONSULTATION
advertia digital | Ilustrace
advertia digital | Ilustrace
advertia digital | Ilustrace