Menu

Proč měníme pravidla hry?

3 min read

Marketingových agentur je na malém českém rybníčku spousta. Spousta je možná až příliš slabé slovo … je jich moc, až příliš moc. Marketing se díky internetu stal disciplínou, kterou může díky spoustě tutoriálů “dělat každý”. Otázkou ale je – jak dobře? Bude navíc úroveň natolik dostačující, že budou tito experti schopni pomoci firmám s jejich celkovým digitálním úspěchem?

Za poslední roky se potkáváme se stále více klienty, kteří za námi přicházejí s tím, že minulá agentura naprosto selhala. Nedodala slíbené výsledky, propálila desítky až stovky tisíc za reklamu s téměř nulovým efektem, nikdy neudělala před spoluprací audit současných aktivit a nejčastěji – vůbec nepochopila klientův business model a v podstatě nevěděla, co dělá. V momentě, kdy taková situace přišla asi po sedmé, jsme se zastavili a řekli si:


“Toto nemůže být možné. Nemůžou přece všechny agentury dělat jen “digitální marketing” a přitom zcela ignorovat business výsledky a dlouhodobý úspěch klienta!”


Bohužel se ukázalo, že i v dnešní době jsou stále neodpovědné agentury, které vytvoří bannery, spravují kampaně a reklamy ať už Facebook, Instagram, Adwords (nově Google Ads), Sklik a další, ale tím jejich práce končí.

Agentura musí umět pomoci klientovi stavět a růst jeho digitální business. Agentury bez této odpovědnosti by už dnes neměli existovat.

Dnes je ovšem digitální marketing ve zcela výrazně důležitější pozici. Digitální prostředí je pro business natolik klíčové, že pro většinu firem začíná být pomalu nemožné uspět či růst bez toho, aby se nevěnovali digitálním aktivitám, neboli digitálnímu marketingu v širších souvislostech. Digitální marketing není billboard, televizní reklama, rádio nebo jiná náhoda. Digitální marketing je nástroj pro růst vašeho businessu, pokud narazíte na agenturu, která vám neslíbí úspěch nebo za něj alespoň nenese zodpovědnost, nedělá pro vás dost … tečka.

Při začátku spolupráce by měla agentura vždy plnit především funkci digitálního business konzultanta s prozákaznickým mindsetem. Nejlépe takového konzultanta, který objektivně zhodnotí klientovi požadavky a potřeby.

Klient bude například upřednostňovat PPC, o kterém slyšel, že generuje nejvíce tržeb a za které bude ochotný zaplatit velké peníze. V takové chvíli má agentura klientovi poradit zejména takové kroky, které budou generovat nejvíce tržeb. Ať už se bude jednat o PPC, sociální sítě, vylepšení webové prezentace, precizní nastavení webové analytiky nebo i úpravu samotného produktu či služby, které nabízí online.

Ale to je snad samozřejmost nebo … ne? Vypadá to, že zdaleka ne. (a že samozřejmost je spíš opak)

Nikdy bychom si nenechali zaplatit za kampaň nebo tvorbu webu, u kterých bychom věděli, že sice přinesou do agentury peníze, ale klientovi v jeho businessu nepomohou.

Takové strategické myšlení je ovšem vidět jen u agentur, které mají dostatečný morální kredit, dostatek byznysových, marketingových i digitální zkušeností a zejména dokonale pochopí business model klienta.


Když jsme začali pracovat pro Luxury Brand Management, který je distributorem více než 20 světoznámých luxusních značek, první 3 měsíce jsme nespustili jedinou reklamu, místo toho jsme se do detailu zaměřili na typické zákazníky každé značky a jejich popularitu v České republice. Následně jsme začali testovat Instagram a vedle toho připravovat nový web, který bude připraven plnit business výsledky, teprve pak se pustíme do větších kampaní … a teď si představte, co by udělala “normální” agentura … propálila 50.000 tisíc? Nebo 500.000 Kč? Výsledek nula, ale miliony zobrazení reklam! Smutné.


Agentura by jednoduše měla mít jasnou cestu, být zodpovědná k business výsledkům a zejména fungovat na úrovni partnerství. Bez kvalitní digitální agentury s přesahem do digitálního consultingu totiž jako firma v budoucích letech nepřežije…

PS: Opravdu by nás zajímalo, jaké máte s agenturami zkušenosti? Stalo se vám někdy, že agentura jen bezmyšlenkovitě utratila vysoké částky za reklamu, ale nedoručila skoro žádný výsledek? Jak jste situaci řešili?

Jak zvítězit v digitálním prostředí? / www.advertia.cz

 |

Tvorba vizuální identity: Jak vytvořit nezapomenutelnou značku

5 min read

Digitální agentura advertia digital nabízí komplexní řešení pro váš online marketing. Spolehlivý tým odborníků, individuální přístup a neustálá optimalizace vás přesvědčí, že jsme správná volba pro růst vašeho podnikání.

 | Daniel Votruba

Daniel Votruba

Digitální Agentura: Průvodce Pro Úspěšný Online Marketing

5 min read

Digitální agentura advertia digital nabízí komplexní řešení pro váš online marketing. Spolehlivý tým odborníků, individuální přístup a neustálá optimalizace vás přesvědčí, že jsme správná volba pro růst vašeho podnikání.

 | Daniel Votruba

Daniel Votruba

Instagram’s Teenage Temper Tantrum

3 min read

  Over the past several weeks, Instagram’s latest changes have wreaked havoc on users and advertisers. With the chatter and debate intensifying, I sat down to take a look at the historical context, examine how we got here and contemplate its future. The birth of Instagram  Instagram was launched in 2010 as a simple way […]

 | Dávid Stirber

Dávid Stirber

Is your brand, project or campaign looking for fresh ideas with flawless execution?

Let's powwow!

+420 722 658 771 daniel.votruba@advertia.cz

REQUEST A CONSULTATION
advertia digital | Ilustrace
advertia digital | Ilustrace
advertia digital | Ilustrace